As it turns out, I wasn’t the only Bread Baking Buddy who would accept the January 2011 Bread Baking Babes challenge with a bit of apprehension. A whole-spelt bread you say, Astrid? Yes, indeed! Astrid of Paulchens Food Blog, the Bread Baking Babe herself, chose this ambitious bake from the array of healthy breads. Read Astrid’s blog entry for details about her selection and the interesting tale of Hildegard of Bingen, the early Medieval Ages abbess from Germany, the author of this 800+ years old recipe.
I was happy to bake this excellent bread for two reasons. The bread is really tasty, the total bonus considering I had no idea what to expect. Secondly, it was a quick bake. Being used to the inordinate amounts of rising times of the sourdoughs I usually bake, this yeast bread was ready in the blink of an eye. It’s really nice to be able to start to bake a bread in the morning and eat it for lunch, and this is exactly how it went today. Sweet!

Hildegard’s Spelt Bread

    Ingredients:

400 grams spelt flakes
600 grams whole spelt flour
15 grams salt
40 grams fresh yeast – I used 16g instant yeast (thank you, Susan of Wild Yeast for the conversion)
200 ml milk, lukewarm
500 ml water, lukewarm
2 tablespoons lemon juice
1 tablespoon sunflower-seed oil

    Method:

1. Mix spelt flakes and spelt flour with the salt. Dissolve yeast in milk and combine everything to a “sponge”. Cover the bowl with a kitchen towel and let rest for about 15-20 minutes.
2. Add water and lemon juice to the sponge and knead – I used the stand mixer for all my kneading – for at least 15 minutes gradually adding the sunflower oil.
3. Form a dough ball and coat with warm water. Cover again with kitchen towel and let double in size – again, I followed the suggestion from Susan of Wild Yeast for 1-hour rising time. Knead for another 2-3 minutes - I let the mixer to rotate 10 times for this stage.
4. Cut dough in 2 equal parts and place each in a baking pan. Cut the surface of both breads about 5 mm deep and let rise again until doubled in size. Thanks to Susan of Wild Yeast for her note on shorter final rising. I had it rise for only 25 minutes and saw a nice oven spring afterwards.
5. Bake the first 15 minutes at 400°F, then lower heat to 385°F and bake for another 30 minutes.

As always, joining the Bread Baking Babes for the monthly bread-baking engagement turns out to be infinitely rewarding. Not only am I pushed out of my baking comfort zone, but I also end up feeling a bit smarter in the aftermath. How cool is it to actually put together, bake and taste the food that was eaten on this earth almost a millennium earlier. Talk about wholesome foods – this bread is the absolute perfection, Astrid. Thank you so much for the invitation to join. I loved the experience.

Okazuje się, że nie byłam jedynym “pomocnikiem piekarza”, który był trochę przejęty przyjęciem styczniowego wyzwania w pieczeniu chleba razem z Bread Baking Babes. Chleb z mąki orkiszowej? Otóż tak. Astrid z Paulchens Food Blog, która to należy do tej sławnej grupy Bread Baking Babes, wybrała właśnie ten oto ambitny chleb z całego asortymentu super zdrowych chlebów. Przeczytaj blog Astrid, żeby dowiedzieć się co motywowało ją do wyboru tego właśnie chleba, jak również, dowiedz się wszystkich interesujących szczegółów o Hildegard z Bingen, niemieckiej przeoryszy z zakonu Benedyktynek z czasów wczesnego Średniowiecza, która jest autorką tego już ponad ośmiusetletniego przepisu.
Cieszyło mnie pieczenie tego chleba z dwóch powodów. Chleb okazał się wyjątkowo smakowity, co jest totalnym bonusem, jako że pojęcia nie miałam czego oczekiwać po tym przepisie. Po drugie, pieczenie minęło w oka mgnieniu, nie tak jak chleby na zaczynie, które normalnie piekę, i które czasami potrzebują dni, zanim w końcu wylądują na stole. Oczywiście, miło jest zacząć piec chleb po śniadaniu i mieć go gotowym na lunch. Tak właśnie się potoczyło to pieczenie, co mnie niezmiernie radowało.

Chleb Orkiszowy Hildegardy

    Składniki:

400g płatków orkiszowych
600g mąki orkiszowej
15g soli
40g świeżych drożdży – ja użyłam16g drożdży typu instant
200 ml mleka, w temperaturze pokojowej
500 ml wody, w temperaturze pokojowej
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżka oleju słonecznikowego

    Sposób przyrządzania:

1. Połącz płatki, mąkę i sól. Rozpuść drożdże w mleku i połącz z suchymi składnikami. Nakryj miskę czystą ścierką do naczyń i odstaw na 15-20 minut.
2. Dodaj wodę i sok z cytryny i wyrób ciasto – ja użyłam miksera do ciasta – i wyrabiaj przez 15 minut, stopniowo dodając olej.
3. Uformuj kulkę z ciasta, posmaruj ciepłą wodą. Przykryj ściereczką i wyczekaj, aż ciasto podwoi swoją objętość – podążyłam za sugestiami Susan z Wild Yeast i pozwoliłam rosnąć ciastu przez godzinę. Następie, wyrabiaj ciasto przez 2-3 minuty - używając miksera, pozwoliłam maszynie zrobić 10 rotacji.
4. Podziel ciasto na pół i włóż każdą część w osobną foremkę do chleba (rozmiar foremki, w przybliżeniu, 8cmx20cm). Natnij każdy z chlebów wzdłuż na głębokość około 5mm i pozostaw do wyrośnięcia na 25-30 minut.
5. Piecz w temperaturze 200°C przez pierwsze 15 minut, następnie obniż temperaturę do 190°C i piecz jeszcze przez 30 minut.

Jak to się dzieje za każdym razem, dołączenie do Bread Baking Babes przynosi dużo zadowolenia. Jak zwykle, to doświadczenie wypycha mnie ze strefy komfortu, w którym tkwię. Na szczęście, każde z tych doświadczeń kończy się poczuciem, że czegoś się nuczyłam, i że może nawet jestem trochę bardziej zapoznana z tematem, który nie koniecznie, był mi wcześniej bliski. Czy to nie jest fascynujące, że udało mi się złożyć tę recepturę do kupy, wypiec co należy, i w na koniec, jeszcze spróbować jedzenia, które było spożywane niemalże całe tysiąclecie wcześniej. Naprawdę, jest tutaj mowa o prawdziwej, uczciwej żywności. Ten chleb jest według mnie doskonałym produktem. Astrid, wielkie dzięki za zaproszenie do pieczenia.