Yeah, I know, coffee again.  But wait, you might just like what I have to show you.  That coffee you drink every morning is good to get you ready mentally for the day, but the grinds are equally good for your skin.
Here is a simple and quick recipe for a homemade body scrub, called Reviving Coffee Body Scrub, which if I remember correctly, I came across it in the Body & Soul magazine.  I made it numerous times and I tweaked the recipe a bit, as I thought the original was a tad too oily.  This version uses half the oil.  Both A. and I are officially addicted to it.  After this scrub you’ll be so ready to face the day.

Reviving Coffee Body Scrub

Ingredients:
1/2 cup of used coffee grounds from freshly brewed coffee pot (I use 4 pods of espresso grinds)
1 cup raw Turbinado sugar (or any coarse brown sugar)

1 tsp pure vanilla extract
1/8 cup light olive oil
16 drops peppermint essential oil

Method:

  1. Combine all ingredients in a medium-sized bowl; using a fork, blend it well.  Transfer the scrub to a wide-mouthed jar and store in a cool place until ready to use.  The scrub will keep for one to two weeks, longer if refrigerated.
  2. While showering, apply handfuls of the coffee scrub to wet skin in circular motions, starting at the feet and working up.  Pay particular attention to rough spots such as heels, ankles, knees, and elbows.
  3. After scrubbing, cleanse skin as usual using a mild natural soap or body wash.  Pat skin dry with a fluffy towel and follow with lotion to seal in the moisture.

Tak, tak, znowu o kawie. Ale poczekaj, może przypadnie Ci do gustu, to co chcę Ci pokazać. Ta kawa, którą spijasz rano jest dobra, żeby przygotować Cię mentalnie do dnia, który jest przed Tobą, ale fusy, są równie korzystne dla Twojej skóry.
Oto prosty i szybki przepis na domowy peeling do ciała pod nazwą Ożywiający Kawowy Peeling do Ciała. Jeśli dobrze pamiętam, to natknęłam się na tę recepturę w jednym z czasopism. Wielokrotnie już go robiłam, a nawet zmieniłam nieco oryginalny przepis, jako że wydawał mi się trochę zbyt oleisty. Ta wersja ma tylko połowę oliwy. Zarówno A. jak i ja, oficjalnie jesteśmy od tego peelingu uzależnieni. Po tak rozpoczętym dniu, będziesz gotowa stawić czoła wszystkiemu.

Ożywiający Kawowy Peeling do Ciała

Składniki:
1/2 szklanki fusów od kawy świeżo zaparzonych
1 szklanka  cukru Turbinado
1 łyżeczka ekstraktu wanilii
1/8 szklanki oliwy z oliwek
16 kropli olejku esencjonalnego z mięty

Metoda:

  1. Połącz wszystkie składniki w średniej miseczce.  Przełóż peeling do słoika i przechowuj w chłodnym miejscu.  Peeling przetrzyma około dwóch tygodni, dłużej, jeśli będzie przechowywany w lodówce.
  2. W prysznicu, nałóż garść peelingu na mokrą skórę masując ruchem okrężnym, zaczynajac od stóp.  Zwróć szczegółną uwagę na szorskie miejsca jak pięty, kostki, kolana i łokcie.
  3. Po peelingu, umyj skórę łagodnym mydłem, wysusz miękkim ręcznikiem i posmaruj ją kremem do ciała by utrzymać wilgotność.