Salmon.  Pink salmon, to be precise.  It’s one of approximately six or seven different salmon species available here at various times of the year.  It’s wild, it’s fresh, and it makes for a splendid dinner.  I made this recipe from Martha Stewart.  Her dishes rarely disappoint.  I should say, never disappoint and this was no different.  Absolutely fabulous food with the minimum of effort.  I served it with some roasted butternut squash.  Try it, please, you will love it too.

Co na obiad? Łosoś. Dokładnie, różowy łosoś. Jeden z około sześciu lub siedmiu gatunków łososia dostępnego w pobliskich wodach o różnych porach roku. Dziki, w sensie nie hodowany na farmach, świeży i stanowiący wspaniały obiad. Przygotowałam przepis od Marthy Stewart (metoda opisana poniżej). Jej przepisy rzadko rozczarowują. W zasadzie powinnam powiedzieć, nigdy nie rozczarowują (może to za sprawą jej polskich korzeni?) i ten przepis okazał się równie dobry. Jest to fantastyczne jedzenie z minimalnym nakładem pracy. Podałam do tego dania pieczoną dynię piżmową z oliwą i świeżą bazylią. Spróbuj, z pewnością Ci to zasmakuje.

Przepis:
Składniki:
* 2 pory, pozbawione ciemno-zielonych części, przekrojone na pól wzdłuż
* 2 pomarańcze
* 1 łosoś, około 1,3 kg, oczyszczony
* 1 łyżeczka soli
* 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu, zmielonego
* 1/2 czerwonej cebuli, pokrojonej w pólcentymetrowe plastry
* kilka gałązek kolendry (ja użyłam świeżego estragonu)
* 1 łyżka niesolonego masła
* 1 szklanka białego wina (opcjonalna)
Metoda:
1. Nagrzej piekarnik do 205 stopni C. Na blaszce, dużej na tyle, żeby pomieścić całą rybę, rozłóż pory. Obierz jedną pomarańczę i pokroj w plastry.
2. Opłucz łososia i następnie osusz. Natnij skórę ryby trzema płytkimi cięciami po skosie po obu stronach. Przypraw wnętrze ryby solą i pieprzem.
3. Wypełnij brzuch łososia ziołami, plastrami pomarańczy i cebulą. Umieść rybę na porach.
4. Wyciśnij sok z drugiej pomarańczy, wlej do żaroodpornego naczynia i zagrzej na palniku. Dodaj masło i mieszaj do rozpuszczenia. Nasmaruj łososia miksturą z soku i masła. Wlej resztę tej mikstury na blaszkę z rybą. Wstaw rybę do piekarnika i piecz około godziny. Po wyciagnięciu z piekarnika, dodaj wino do blaszki. Uwolnij wszystkie przypieczone częsci dania. Przełóż na półmisek i podaj do stołu.