Since it’s rather rare that I can find good yogurt in a store, I thought I’d share with you this quick recipe for homemade yogurt. If you enjoy yogurt, and I mean the real thing, you’ll surely delight in the homemade version – thick, creamy, and oh, so natural. I make it using a yogurt maker, but I heard of a few other ideas for making yogurt without the help of a machine, using one of these simple methods. You may place the yogurt containers in the oven with the oven light on, and leave them there overnight. The other method suggests pouring warm water (125ºF) into your picnic cooler; placing the yogurt containers in that water just so the water stays below their rims; closing the cooler lid and leaving them there for 12 hours, checking once or twice if the water temperature stays around 110ºF, and if neccessary, adding some warmer water to it.

Homemade Yogurt
this recipe yields 5 – 125 g containers of yogurt; can be scaled up or down
Ingredients:
600 g homo milk
1/4 cup powdered skim milk
1/4 cup active yogurt culture (or use up your last yogurt from the previous making)

1. Combine milk and the powdered milk in a pot and slowly heat up to 180ºF, stirring constantly.
2. Remove from heat and cool down to 115ºF. Stir in the yogurt until it dissolves.
3. Pour the mixture into yogurt containers and place in the yogurt maker, which maintains the steady temperature of 110ºF, or use one of the other methods I mentioned above.
3. After 12 hours, the yogurt is ready to be refrigerated, where it’ll thicken nicely.

What do you think?

Ponieważ wybrzydzam gdy przyjdzie mi znaleźć dobry jogurt do kupienia w sklepie, to pomyślałam, że może warto podzielić się z Wami przepisem na jogurt zrobiony w domu. Jeśli lubicie jogurt, ten prawdziwy, oczywiście, to ta domowa wersja będzie Wam bardzo pasowała, bo wyrabia jedwabisty, gęsty i naturalny jogurt, bez zbędnych dodatków. Robię go w masznynce do jogurtu, ale ponieważ znam osoby, które wyrabiają go z pomocą innych metod, to spieszę się nimi podzielić. Pierwszy sposób, wybitnie prosty, wymaga umieszczenia pojemników z jogurtem w piekarniku, który jest wyłączony ale za to ma tylko włączone światło. Drugi sposób wymaga nalania do termosu piknikowego wody o temperaturze około 55ºC, tak by woda sięgała poniżej brzegu pojemników z jogurtem; zamknięciu pokrywy i utrzymaniu temperatury wody przez następne 12 godzin w granicy 43ºC, dodając gorącej wody gdy ta w termosie za bardzo się schłodzi.

Domowy jogurt
z przepisu wychodzi 5 125-gramowych pojemników z jogurtem; można go skalować w górę i w dół
Składniki:
600 g pełnego mleka
1/4 szklanki odtłuszczonego mleka w proszku
1/4 szklanki jogurtu (możesz użyć ostatni pojemnik z poprzedniej produkcji)

1. W garnku, połącz mleko z mlekiem w proszku i ciągle mieszając, powoli podgrzewaj do temperatury 82ºC.
2. Zdejmij z palnika i pozostaw do wystygnięcia aż osiągnie temperaturę 46ºC. Dołóż jogurt i wymieszaj do zniknięcia grudek.
3. Rozlej do pojemników i umieść je w maszynce do jogurtu, albo zastosuj jedną z metod sugerowanych przeze mnie powyżej.
3. Po 12 godzinach, jogurt jest już gotowy by wstawić go do lodówki, gzie szybko zgęstnieje. Wtedy też jest już gotowy do spożycia.

No i co myślicie?